NEA

Μια δεκάδα μετάλλια

Ούτε ένα, ούτε δύο αλλά δέκα μετάλλια κατέκτησαν τα προαγωνιστικά τμήματα στους κολυμβητικούς αγώνας “Δελφίνεια 2019”. 

Η Μάρια Μπέσιου ανέβηκε τρεις φορές στο βάθρο των νικητών μοιράζοντας… τα σκαλιά. Στο πιο ψηλό βρέθηκε όταν τερμάτισε πρώτη στα 100μ. ελεύθερο με την 11χρονη αθλήτρια να κατακτά επίσης, το ασημένιο στα 50μ. ύπτιο (00:39.98) και το χάλκινο στα 50μ. πρόσθιο (00:46.19). 

Εξαιρετικές επιδόσεις έπιασε και η δίδυμη αδερφή της, Δάφνη, καταλαμβάνοντας την 3η θέση στα 100μ. ελεύθερο (01:15.66) και την 2η στα 100μ. ύπτιο (01:30.48).

Δις στο βάθρο βρέθηκε η Κατερίνα Τσιμπίδη με την 12χρονη κολυμβήτρια να τερματίζει στην 3η θέση των 50μ. ελεύθερο (00:32.37) και 100μ. του ιδίου στυλ (01:12.43). 

Ισάριθμες επιτυχίες μέτρησε και δεκάχρονη Βασιλική-Μιχαέλα Γκαβαρδίνα κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο (00:36.02) και το ασημένιο στα 200μ. μικτή ατομική (03:16.59). 

Στα αγόρια, ο μοναδικός που κατάφερε να βρεθεί στο βάθρο ήταν ο Θοδωρής Λάμπος με τον 12χρονο να καταλαμβάνει την 3η θέση στα 50μ. Πρόσθιο (00:40.80).

Αναλυτικά οι συμμετοχές και οι θέσεις κατάταξης: 

Κορίτσια 12 ετών
50μ. Ελεύθερο
3η θέση Κατερίνα Τσιμπίδη (00:32.37)
17η θέση Ελένη-Μαρία Ξαφάκη (00:38.65)

100μ. Ελεύθερο
3η θέση Κατερίνα Τσιμπίδη (01:12.43)
15η θέση Νίκη-Γεωργία Διγενή (01:21.95)
20η θέση Ελένη-Μαρία Ξαφάκη (01:28.22)

50μ. Πρόσθιο
7η θέση Νίκη-Γεωργία Διγενή (00:44.71)

100μ. Πρόσθιο
8η θέση Νίκη-Γεωργία Διγενή (01:37.58)

100μ. Ύπτιο
6η θέση Κατερίνα Τσιμπίδη (01:25.76)
10η θέση Ελένη-Μαρία Ξαφάκη (01:32.73)

Κορίτσια 11 ετών
50μ. Ελεύθερο
9η θέση Σοφία Χαραλαμπόπουλου (00:35.86)

100μ. Ελεύθερο
1η θέση Μαρία Μπέσιου (01:13.94)
3η θέση Δάφνη Μπέσιου (01:15.66)
17η θέση Ιωάννα-Ίρις Πασχαλάκη (01:34.10)
19η θέση Μαρία Κοτορλού (01:37.96)

200μ. Ελεύθερο
6η θέση Σοφία Χαραλαμπόπουλου (03.00.85)

50μ. Πεταλούδα
10η θέση Σοφία Χαραλαμπόπουλου (00:42.50)

50μ. Πρόσθιο
3η θέση Μαρία Μπέσιου (00:46.19)
13η θέση Ιωάννα-Ίρις Πασχαλάκη (00:55.71)

50μ. Ύπτιο
2η θέση Μαρία Μπέσιου (00:39.98)
5η θέση Δάφνη Μπέσιου (00:41.92)
12η θέση Μαρία Κοτορλού (00:47.62)

100μ. Ύπτιο
2η θέση Δάφνη Μπέσιου (01:30.48)
8η θέση Μαρία Κοτορλού (01:45.19)

Κορίτσια 10 ετών
50μ. Ελεύθερο
1η θέση Βασιλική-Μιχαέλα Γκαβαρδίνα (00:36.02)

50μ. Πρόσθιο
17η θέση Άννα-Ανθούλα Λιγνού (00:57.50)

50μ. Ύπτιο
9η θέση Άννα-Ανθούλα Λιγνού (00:49.19)

200μ. Μικτή Ατομική
2η θέση Βασιλική-Μιχαέλα Γκαβαρδίνα (03:16.59)

Κορίτσια 9 ετών
50μ. Ελεύθερο
14η θέση Ανατολή Κυκκίδου (00:47.67)
20η θέση Νικολέττα Νέμτσα (00:57.34)
21η θέση Μαρία Ζάχου (00:58.99)

50μ. Ύπτιο
20η θέση Ανατολή Κυκκίδου (00:56.50)
25η θέση Μαρία Ζάχου (00:58.62)
28η θέση Νικολέττα Νέμτσα (01:01.55)

Αγόρια 12 ετών
50μ. Ελεύθερο
10η θέση Ηρακλής Νασίμπωβ (00:34.28)
13η θέση Παναγιώτης Ξαφάκης (00:36.28)

100μ. Ελεύθερο
7η θέση Θοδωρής Λάμπος (01:12.32)
22η θέση Ηρακλής Νασίμπωβ (01:19.41)

200μ. Ελεύθερο
10η θέση Θοδωρής Λάμπος (02:42.77)

50μ. Πρόσθιο
3η θέση Θοδωρής Λάμπος (00:40.80)

100μ. Ύπτιο
7η θέση Ηρακλής Νασίμπωβ (01:26.80)
12η θέση Παναγιώτης Ξαφάκης (01:35.76)

Αγόρια 11 ετών
50μ. Ελεύθερο
9η θέση Νταβίντ Κότα (00:34.35)
19η θέση Χρήστος-Μάριος Μυτιληναίος (00:37.63)

200μ. Ελεύθερο
7η θέση Νταβίντ Κότα (02:46.27)
9η θέση Άγγελος Μαχαίρας (02:58.22)
10η θέση Χρήστος-Μάριος Μυτιληναίος (02:58.27)

50μ. Πρόσθιο
11η θέση Κωνσταντίνος Ζουμπουρλής (00:50.91)
15η θέση Φίλιππος-Μάριος Κυπριώτης (01:05.20)

50μ. Ύπτιο
10η θέση Άγγελος Μαχαίρας (00:45.85)
13η θέση Φίλιππος-Μάριος Κυπριώτης (00:50.59)

100μ. Ύπτιο
10η θέση Φίλιππος-Μάριος Κυπριώτης (01:52.83)

200μ. Μικτή Ατομική
7η θέση Νταβίντ Κότα (03:14.07)
10η θέση Χρήστος-Μάριος Μυτιληναίος (03:27.38)

Αγόρια 10 ετών
50μ. Ελεύθερο
4η θέση Παναγιώτης Κουστέρης (00:35.73)

200μ. Μικτή Ατομική
4η θέση Παναγιώτης Κουστέρης (03:16.54)

  • 365
  • 1
  • 328
  • 2
  • 257
  • 0
  • 195
  • 2
  • 396
  • 5
  • 268
  • 1