66

Γ. Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

78
Β' Εθνική Κυριακή 19 Μάρτιος @ 17:00 ΖΩΓΡΑΦΟΥ
O Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του προς την Α2! Η ομάδα μας επικράτησε με 78-66, εκτός έδρας, του ΕΦΑΟ Ζωγράφου, πετυχαίνοντας την 8η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνική και εδραιώθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μετά το πέρας της 23ης αγωνιστικής.

Ο Σπύρος Μαγκούνης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Μάνταζαρη (13π.), Καπώνη (11π.) και στην τελευταία περίοδο τον Παππά (13π.).
Μετά από ένα σχεδόν ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (15-18), ο ΓΣΠ πήρε στα χέρια του τα ινία της αναμέτρησης, καθώς έτρεξε ένα επιμέρους 1-16, για να προηγηθεί με 16-34 στο 14΄38΄΄, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μειώνοντας σε 34-39, σκορ με το οποίο οι δυο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην συνέχεια οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη με εφαλτήριο τους, την πολύ καλή άμυνα, διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του δευτέρου εικοσαλέπτου, φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά μέχρι και το +12, χωρίς να κινδυνέψουν, ουσιαστικά, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων και με σωστή διαχείριση έφτασαν σε μια ακόμη νίκη (66-78) την 19η στο φετινό πρωτάθλημα!

Σημαντική ήταν για μια ακόμη φορά η συμβολή των φιλάθλων μας που έκαναν και το κλειστό του Ζωγράφου να μοιάζει με δική μας έδρα και μετά το τέλος του ματς πανηγύρισαν την επιτυχία παρέα με τους παίκτες και το τεχικό τιμ.

Επόμενος αντίπαλος του ΓΣ Περιστερίου θα είναι ο Παπάγου την Κυριακή 26/3 στο κλειστό της πόλης μας!

Δεκάλεπτα: 15-18, 34-39, 53-60, 66-78

Διαιτητές: Τσαχάκης, Λαζαρίδης
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 10(1), Γκόντγουιν, Γκαβασιάδης 13(1), Γεωργοπαπαδάκος 8(1), Νάκης, Σαμοθράκης 7(1), Καστανιώτης 6, Λεγκίκας 16(1),Γεωργιάδης 3(1), Ξύδης 3(1), Κοψιάς.
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Παππάς 13, Ντακούλιας 2, Γοργόνης, Μαγκουνής 19(1), Πολυτάρχου 9, Παπαντωνάκος 2, Μάντζαρης 13(2), Λυκογιάννης 7(1), Κατιάκος, Γκιουζέλης 2, Καπώνης  11(3), Χουγκάζ Ρ.

ΕΑΦΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 66 - 78 Γ. Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

• Κυριακή 19 Μάρτιος 2017 @ 17:00