Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (87-65) των Εκπαιδευτηρίων «Ο Πλάτων» για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου με πολύ καλή επιθετική συγκομιδή στο πρώτο 10λεπτο (31-17) πήραν μια σημαντική διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την απόσταση (48-39 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο χωρίς να τον χάσουν σε κανένα σημείο και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος έφτασαν στη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου είναι την επόμενη Τρίτη (17/10, 21:30) ο Δούκας εκτός έδρας για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-17, 48-39, 63-56, 87-65.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος):  Καράγκουτης, Τζιάλλας 10, Πανολιάς 9 (3 τριπ.), Καραθανάσης 8, Λιοσάτος 8 (2 τριπ.), Πολιτής 7 (1 τριπ.), Παπανικολάου 7 (1 τριπ.), Μαραγκουδάκης 10, Κουγιουμουντζής 7, Κολοβός 2, Φτιάρας 3 (1 τριπ.), Αλεξάκης 16 (2 τριπ.).