Με εξαιρετική άμυνα για τρία 10λεπτα το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε εύκολα (68-56) του Δούκα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου έχουν απολογισμό 15 νίκες και μόλις 1 ήττα ως τώρα στο πρωτάθλημα, γεγονός που αποδεικνύει την πολύ καλή πορεία στη διοργάνωση.

Οι «κυανοκίτρινοι» από τα πρώτα λεπτά έλεγξαν τον ρυθμό (15-12 στο 10’) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +11 (37-26 στο 20’). Το επιμέρους 24-12 στο τρίτο 10λεπτο «κλείδωσε» τη νίκη για τους παίκτες του ΓΣΠ, καθώς διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά (61-38 στο 30’).

Με αυτό τον τρόπο η τελευταία περίοδος, μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, δεδομένου ότι η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου δεν αισθάνθηκε καμία απειλή από τον Δούκα.

Επόμενος αντίπαλος για το Εφηβικό του ΓΣΠ την προσεχή Τρίτη (30/1, 21:30) είναι ο Παναθηναϊκός στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 37-26, 61-38, 68-56.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Καράγκουτης 4, Παπαγεωργίου 9 (3 τριπ.), Τζιάλλας 11 (1 τριπ.), Καραθανάσης 5, Λιοσάτος 5 (1 τριπ.), Πολίτης 11 (1 τριπ.), Μαραγκουδάκης 14 (2 τριπ.), Κουγιουμουντζής 2, Κολοβός, Φτιάρας, Αλεξάκης 7 (1 τριπ.).