Εύκολη επικράτηση (89-44) είχε το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου που υποδέχθηκε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» την ομάδα του Παπάγου για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου ήταν κυρίαρχοι του παιχνιδιού από την πρώτη περίοδο και με πολύ καλή άμυνα εξασφάλισαν μια σημαντική διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους και έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 19-8 (στο 10’) στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο + 31 (49-18). Με αυτό τον τρόπο «κλείδωσαν» τη νίκη μετατρέποντας το δεύτερο μέρος του αγώνα σε τυπική διαδικασία απέναντι στην ομάδα του Παπάγου, που ήταν σαφώς χαμηλότερης δυναμικότητας.

Επόμενος αντίπαλος για το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Τρίτη (14/11, 21:30) για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ ο Πανερυθραϊκός.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-8, 49-18, 71-34, 89-44.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Καράγκουτης 2, Τζιάλλας 8, Πανολιάς, Καραθανάσης 5, Πολίτης 13 (2 τριπ.), Παπανικολάου 7, Μαραγκουδάκης 17 (1 τριπ.), Κουγιουμουντζής 3, Κολοβός 6, Φτιάρας 5 (1 τριπ.), Αλεξάκης 23 (4τριπ.).