Η Ιστορία συνεχίζεται για τον Γ.Σ. Περιστερίου που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Υδραϊκού (5-8) κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην Α1!

Στο καλύτερο της παιχνίδι, η ομάδα του Κώστα Λούδη κατάφερε να ανατρέψει το 2-1 του πρώτου οκταλέπτου και δια χειρός Νίκου Γερακούδη, Κώστα Κουκουμάκη και Sean Spooner να πάρει κεφάλι στο σκορ με 2-4, πριν η διαφορά φτάσει και τα τέσσερα τέρματα. Το εντυπωσιακό 3-7 διαμορφώθηκε χάρις το πανέμορφο γυριστό του Γιάννη Αγκόρτσα και το επίσης ωραίο σουτ του Spooner, ενάμιση λεπτό πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.

Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 5-7 με την λόμπα του Μπλάνη, ωστόσο, το με τον Γερακούδη να σκοράρει με πανομοιότυπο τρόπο, μπήκαν οι τίτλοι τέλους για τον Γ.Σ.Π. Που έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του.
Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-4, 1-2, 1-1