Δυστυχώς η ολική ανατροπή που επιχείρησαν οι Έφηβοι του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου δεν ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ να επικρατεί 62-59 στον τελικό των… τελικών, που έγινε στο κλειστό του “Αγ. Θωμά”  και να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια ΕΣΚΑ.

Τα παιδιά του Γιάννη Καλαμπόκη πλήρωσαν το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, όπου αδίκησαν κατ’ ουσία τον… εαυτό τους, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 37-18.

Ωστόσο, στην επανάληψη έδειξαν ικανοί να φέρουν τα πάνω κάτω, μείωσαν σε 42-30 στην τρίτη περίοδο, ενώ στην τελευταία έφεραν το ματς σε απόσταση βολής (59-56 στο 38).

Με 1/2 βολές έκαναν το 59-57, 19,6΄΄ πριν το φινάλε, με το ματς να έχει αποκτήσει δραματική τροπή, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο για το 60-57.

Στα 11,5΄, ο Γεωργιάδης με 2/2 βολές έφερε το παιχνίδι στον πόντο 60-59, o Ρογκαβόπουλος, από την άλλη, με 1/2 βολές έκανε το 61-59, και έδωσε ευκαιρία νίκης στον ΓΣΠ.

Οι “κυανοκίτρινοι” μάζεψαν το ριμπάουντ μετά την άστοχη βολή στα 10΄΄ κι ο Καράμπελας διέσχισε το γήπεδο σαν σίφουνας φτάνοντας στο λέι απ για την ισοφάριση.

Το σουτ του ταλαντούχου πλέι μέικερ δεν βρήκε στόχο αλλά κέρδισε δικαίωμα για δυο βολές, με τον πάγκο του Περιστερίου να διαμαρτύρεται έντονα πως έπρεπε να μετρήσει το καλάθι καθώς ένας παίκτης της ΑΕΚ χτύπησε το ταμπλό όταν η μπάλα είχε φύγει από χέρια του επιτιθέμενου παίκτη.

Η απόφαση των διαιτητών δεν άλλαξε, κι ο Καράμπελας αστόχησε στην πρώτη βολή, με υπολειπόμενο χρόνο 4΄΄. Στην συνέχεια αστόχησε στην δεύτερη επίτηδες, αλλά το ριμπάουντ κατέληξε σε χέρια παίκτη της ΑΕΚ κι έτσι με 1/2 βολές στην εκπνοή διαμορφώθηκε το τελικό 62-59 που έδωσε στους γηπεδούχους τον τίτλο και την πρόκριση στην τελική εξάδα του Πανελληνίου πρωταθλήματος και στην ομάδα μας την δεύτερη θέση.

Ωστόσο, άπαντες αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την φετινή τους προσπάθεια, που επανέφερε τον ΓΣ Περιστερίου στον αφρό των πρωταθλημάτων της ΕΣΚΑ και έδειξε ότι αυτή η ομάδα εκτός από βροντερό παρόν διαθέτει και λαμπρό… μέλλον!

Δεκάλεπτα: 19-8, 37-22, 49-34, 62-59.

ΑΕΚ (Χατζής-Τσεπέλης): Ιωάννου Α 9(1) , Βάση 11(2) , Ιωάννου Δ. 3(1), Μιχαήλ 2 , Αλεξάνδρου 6 , Ρούσσης , Ζαρκαδούλας 11(2), Καραβανάς , Φιλιππαίος , Ρογκαβόπουλος 2 , Χατζηδάκης 18, Μακαριάδης

ΓΣ Περιστερίου (Καλαμπόκης-Σταθάκης): Καράμπελας 11 , Βούρτσης 5 , Γεωργιάδης 22(3) , Καραμανλής , Μιχάλης 8(1) , Χουγκάζ Ρ. 3 , Παπαδόπουλος 4, Ύμερι , Στρογγύλης ,  Κάδρας 2 , Κρασάκης 4 .

Foto credit: Eurokinissi.gr