Το αήττητο στην έδρα του διατηρεί το παιδικό του ΓΣ Περιστερίου, καθώς επικράτησε εύκολα (67-48) της ομάδας των Γλυκών Νερών, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ.

Οι «κυανοκίτρινοι» πλέον έχουν 20 νίκες σε 21 συναντήσεις, γεγονός που αποτυπώνει την πολύ καλή πορεία έχουν επιτύχει ως τώρα στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες των Παπαμάρκου-Δελή, είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (16-13 στο 10’ και 29-24 στο 20’) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν. Όμως, δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Κάτι που συνέβη και στο τρίτο 10λεπτο (43-40, στο 30’), καθώς οι άμυνες έπαιζαν κυρίαρχο ρόλο.

Με τους Τζιάλλα-Καραθανάση να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση οι παίκτες του ΓΣ Περιστερίου έκαναν ένα εξαιρετικό τελευταίο 10λεπτο στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και έφτασαν στη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για το παιδικό του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Παρασκευή (17/2, 20:00) στο κλειστό «Χρ. Αγγουράκης» του Χαϊδαρίου η Δάφνη Δαφνίου, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 29-24, 43-40, 67-48.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή-Παπαμάρκος): Καράγκουτης, Τζιάλλας 18 (4 τριπ.), Πανολιάς 6 (1 τριπ.), Καραθανάσης 22, Χαϊδεμένος, Βουζίκας 10, Φίλιος 2, Λαμπρόπουλος 2, Καλαμπόγιας, Παπανικολάου, Βαρδής, Ζαμπούκας 7 (1 τριπ.).