Σε άνετη νίκη (88-55) οδηγήθηκε το εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου επί της ΑΕΝ Κηφισιάς στο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» για την 4η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν το «4 στα 4» και συνεχίζουν την προσπάθεια τους στο πρωτάθλημα εμφανίζοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο και διάρκεια στην απόδοση τους.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου και της Κατερίνας Δελή επέβαλλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο 10λεπτο (38-17 στο 10’) με έμφαση στην άμυνα.

Με πλουραλισμό στην επίθεση (Ντιπτσής, Παπαδάτος, Μαραγκουδάκης και Καμπερίδης) ανέβασαν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (59-23 στο 20’) μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία.

Οι «κυανοκίτριινοι» παρέμειναν προσηλωμένοι στην άμυνα και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση απέναντι στην ομάδα της Κηφισιάς.

Επόμενος αντίπαλος για την εφηβική ομάδα του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Παρασκευή (31/3, 21:00) για την 5η αγωνιστική της τελικής φάσης ο Παναθηναϊκός στο κλειστό γυμναστήριο του Παπάγου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-17, 59-23, 76-35, 88-55.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος-Δελή): Μπέμπελος 2, Παπαδάτος Π. 11 (3 τριπ.), Ντιπτσής 21 (7 τριπ.), Πολίτης 4, Μαραγκουδάκης 12 (2 τριπ.), Πασχάλης 2, Παγώνης 7 (1 τριπ.), Κολοβός, Καμπερίδης 14, Παλληκαράς 9, Σφακιανάκης 4, Λιοσάτος 2.