Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε (80-57) του Παναθηναϊκού, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ, στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου πλέον μετρούν 16 νίκες και μόλις 1 ήττα στο πρωτάθλημα, δείγμα της εξαιρετικής δουλειάς που γίνεται στον Σύλλογο.

Οι «κυανοκίτρινοι» μετά το πρώτο 10λεπτο όπου είχαν ένα ισχνό προβάδισμα (24-22 στο 10’) πάτησαν… γκάζι και με ένα επιμέρους 26-10 στη δεύτερη περίοδο πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας εξασφαλίσει μια διαφορά 18 πόντων (50-32 στο 20’) η οποία αποδείχθηκε ασφαλείας.

Διότι, στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΓΣΠ με «όπλο» την πολύ καλή άμυνα (δέχθηκαν δυνολικά 25 πόντους) μπόρεσαν και διατήρησαν μια σημαντική διαφορά από τον αντίπαλο τους χωρίς να αισθανθούν απειλή.

Το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο +21 (68-47 στο 30’) για την ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου, γεγονός που μετέτρεψε την τελευταία περίοδο σε τυπική διαδικασία, με τους «κυανοκίτρινους» να φτάνουν στην 16η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Επόμενος αντίπαλος για το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Τρίτη (6/2, 21:30) εκτός έδρας για την 18η αγωνιστική η ομάδα του Παπάγου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 50-32, 68-47, 80-57.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Καράγκουτης, Παπαγεωργίου 6 (1 τριπ.), Τζιάλλας 5 (1 τριπ.), Καραθανάσης, Λιοσάτος 10 (2 τριπ.), Πολίτης 9 (1 τριπ.), Παπανικολάου 10 (2 τριπ.), Μαραγκουδάκης 14, Κουγιουμουτζής 4, Κολοβός 6, Φτιαράς, Αλεξάκης 18 (2 τριπ.).