Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε 93-88 του Πανερυθραϊκού εκτός έδρας, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι «κυανοκίτρινοι» μετρούν πλέον 7 νίκες σε 8 αναμετρήσεις συνεχίζοντας την πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου στο ξεκίνημα της συνάντησης συμβάδιζαν (24-23 στο 10’) στην πρώτη περίοδο με τον Πανερυθραϊκό, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα και «έχτισαν» μια σημαντική διαφορά (51-37 στο 20’) που την διατήρησαν μέχρι το τέλος του τρίτου 10λεπτου (74-59).

Στην τελευταία περίοδο όμως οι παίκτες του ΓΣ Περιστερίου με πρωταγωνιστές τους Αλεξάκη και Μαραγκουδάκη «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό σερί 34-14 με εξαιρετική άμυνα και σπουδαία παραγωγικότητα στην επίθεση και έφτασαν στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-23, 51-37, 74-59, 88-93.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Αλεξάκης 33 (4 τριπ.), Μαραγκουδάκης 28 (1 τριπ.), Παπανικολάου 12, Τζιάλλας 9, Κολοβός 4, Πανολιάς 3, Πολίτης 2, Κουγιουμουντζής 2, Καραγκούτης, Καραθανάσης, Φτιάρας.