Το Περιστέρι Βίκος Cola είναι εδώ! Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε στην πρεμιέρα της πανίσχυρης ΑΕΚ, με 83-80, πέτυχε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα και έδειξε με το «καλημέρα» τη δύναμη της.

Με τη συμπαράσταση περίπου 2.000 φιλάθλων της η ομάδα των δυτικών προαστίων κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της Ένωσης και κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση, παρά το γεγονός ότι στα τελευταία λεπτά του ματς, η κούραση των «κυανοκιτρίνων» και η αντίδραση της ΑΕΚ έκλεισε τη διαφορά.

Πριν την έναρξη του ματς, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γκριγκόρ Χίζνιακ.
Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80
Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 12 (2), Χάροου 21 (1), Γκρέι 10 (1), Σίρκο 1, Ντάνιελ 9, Μουράτος 7, Σκορδίλης 1, Κλαρκ 6 (2), Αγραβάνης, Μπέντιλ 16 (2).
ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 12 (1), Ματσιούλις 13 92), Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος, Μέι 22 (3), Μωραΐτης, Σάκοτα 5 (1) , Γιαννόπουλος 5 (1), Τσαλμπούρης, Γκρίφιν 13 (3), Ρόμπερσον 4