Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε (72-58) της ΑΕΚ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι «κυανοκίτρινοι» μετρούν πλέον 11 νίκες σε 12 αγώνες επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή αγωνιστική τους κατάσταση.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου από την πρώτη περίοδο παίζοντας εξαιρετική άμυνα πήραν μια σημαντική διαφορά (22-9 στο 10’) την οποία διεύρυναν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-23 στο 20’).

Μάλιστα, έφτασε και στο +25 (62-37 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου «κλειδώνοντας» με αυτό τον τρόπο τη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Τρίτη (19/12, 21:30) στο κλειστό «Δημ. Βικέλας» η Κηφισιά, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 42-23, 62-37, 72-58.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Καράγκουτης 4, Πανολιάς 9 (2 τριπ.), Καραθανάσης 8, Χαϊδεμένος, Πολίτης 12 (2 τριπ.), Παπανικολάου 19 (3 τριπ.), Μαραγκουδάκης 12 (1 τριπ.), Κουγιουμουντζής, Κολοβός 2, Φτιαράς 6 (2 τριπ.).