Ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου είχε ένα εύκολο απόγευμα με αντίπαλο το Μαρούσι, του οποίου επιβλήθηκε με 96-78, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στην 28η του νίκη σε 29 αγώνες.

Μάλιστα, ο ΓΣΠ πραγματοποίησε ένα ακόμα ιστορικό ρεκόρ στην καταπληκτική φετινή του χρονιά, καθώς έχει τις περισσότερες νίκες από κάθε άλλη ομάδα σε μία σεζόν, αλλά και το καλύτερο ποσοστό νικών (28-1) όλων των εποχών στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

Αγωνιστικά, η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη παρά τις απουσίες των ΚιΚι Κλαρκ, Ιγκόρ Μιλόσεβιτς και Γιώργου Αγγέλου, δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στο Μαρούσι και το τελικό 96-78, μάλλον… κολακεύει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 36΄ είχαν βρεθεί να χάνουν με 94-62!

Οι παίκτες του ΓΣΠ μπήκαν από το ξεκίνημα ορεξάτοι στο ματς, αν και αγωνίστηκαν για πρώτη φορά στην φετινή σεζόν χωρίς την υποστήριξη των φιλάθλων μας, καθώς η αναμέτρηση διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας.

Παρ’ όλα αυτά προηγήθηκαν με 13-0 μετατρέποντας από νωρίς την υπόθεση νίκη σε… τυπική διαδικασία.

Η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο έφτασε μέχρι και το +20 (31-11), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν σε 52-36, σκορ με το οποίοι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο ΓΣΠ ανέβασε και πάλι στροφές και ξέφυγε με 79-54 στο 30΄, ενώ έφτασε την υπέρ του διαφορά στην μεγαλύτερη της τιμή στο 36΄(94-62), με το τελικό 96-62 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων.

Ο Τάσος Δημητριάδης με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ οι Πολυτάρχου και Μαγκουνής προσέθεσαν από 14, έκαστος για τους πρωταθλητές, που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι έχοντας συνολικά 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Πλέον απομένει ο τελευταίος αγώνας (5/5, 17.00) με αντίπαλο τον Αμύντα για να ολοκληρωθεί και τυπικά η φετινή σεζόν κι ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου να επιστρέψει ως πρωταθλητής στην μεγάλη κατηγορία!

Δεκάλεπτα: 29-11, 52-36, 79-54, 96-78
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Παππάς 13(1/3τριπ., 4ριμπ., 3ασ., 3κλ.), Καράμπελας 3(1), Μαγκουνής 14(2/2τριπ., 6ριμπ.), Πολυτάρχου 14(4/8τριπ., 4ασ), Μάντζαρης 5(1/3τριπ., 5ριμπ.), Σκορδίλης 11(9ριμπ., 2μπλοκ), Σιγκούνας 5(4ριμπ.), Σίμτσακ 12(5/6διπ., 3ριμπ., 3ασ), Δημητριάδης 17(4/5διπ., 1/2τριπ., 8ριμπ., 3κλ.), Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 2.
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Σεργιένκο 6, Στασινός 14(1), Μπάκας 7, Ξυδάς, Ντακούλιας 5, Γκουαλτιέρι 2, Κανέλλης 3(1), Στούκας 2, Ρεκουνιώτης 1, Σουρλής 11(3/8τριπ., 5ριμπ., 5ασ., 3κλ.), Παπαγεωργόπουλος 20(4/7τριπ.), Μιχαλούτσος 7.

Συνοπτικά  τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:
Γ.Σ.Περιστερίου -Μαρούσι 96-78, ΑΕ Λάρισας-Ηρακλής 89-110, Αρκαδικός-Χολαργός 63-79, Ερμής Αγιάς-Δούκας 92-81, Καρδίτσα-Δόξα Λευκάδας 66-57, Παπάγου-Εθνικός 68-75, Απόλλων Π.-Ψυχικό 72-69, Καστοριά-Αμύντας 83-88.