Παρά το καλό ξεκίνημα η γυναικεία ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου ηττήθηκε (11-7) από τον Πανιώνιο στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι πολίστριες του Βαγγέλη Πάτρα προηγήθηκαν στο πρώτο 8λεπτο με 2-1, όμως στη συνέχεια το δεύτερο 8λεπτο στοίχισε στον ΓΣΠ, καθώς το επιμέρους 4-1 του Πανιωνίου ήταν καταλυτικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου ισορρόπησε το ματς (5-5) στην τρίτη περίοδο, αλλά δυο τέρματα λίγο πριν το τέλος του 8λεπτου επέτρεψε στον Πανιώνιο να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα (7-5), το οποίο διεύρυνε στην τελευταία περίοδο.

Επόμενος αγώνας για τα κορίτσια του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Τετάρτη (11/1, 21:30) στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» με τον Πανιώνιο σε νοκ άουτ αναμέτρηση για το Κύπελλο Ελλάδος.

ΤA 8ΛΕΠΤΑ: 1-2, 4-1, 2-2, 4-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαναστασίου): Λυδία Μαυρωτά, Μούζη, Ιφιγένεια Μαυρωτά, Μπογκατσένκο 3, Κοτσάφτη, Μαστρόκαλλου, Γαλιατσάτου, Ευαγγελία Λούδη 1, Κώτσια 3, Αναστασία Λούδη 1, Δήμητρα Παπαναστασίου 3, Ανθία Παπαναστασίου, Κάσσιου, Θωμοπούλου, Υφαντή.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Πάτρας): Ζαφειράκη, Κολιτσοπούλου 2, Φραγκάκη, Γροζοπούλου 1, Αποστολίδου, Κωνσταντοπούλου 1, Λουκοπούλου, Μπερίκου, Πέττα 1, Μπεκίρη, Κάσσαρη 1, Γκοτζιά 1, Κοβάσεβιτς, Παπασηφάκη, Κικίδου.

Πάτρας: «Ήμασταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος με τον Πανιώνιο»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Πανιώνιο, ο προπονητής της γυναικείας ομάδας πόλο του ΓΣ Περιστερίου Βαγγέλης Πάτρας, δήλωσε: «Η ομάδα μας εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένη μετά τη διακοπή. Ήμασταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι ο Πανιώνιος. Ελπίζω να συνεχίσουμε με τον ίδιο ζήλο για να φτάσουμε στον τελικό στόχο».

Και συμπλήρωσε: «Παίζουμε ξανά με τον Πανιώνιο την προσεχή Τετάρτη για το Κύπελλο Ελλάδος. Θέλουμε να προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται για να διεκδικήσουμε την ππρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού».