Την ήττα (84-74) από τον Προμηθέα γνώρισε η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου στο πλαίσιο των αγώνων του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Δημητρίου. Οι δυο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το διήμερο 17 και 18 Δεκεμβρίου.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα με τους παίκτες του Προμηθέα να έχουν το προβάδισμα (15-9 στο 6’ και 22-16 στο 10’). Στη δεύτερη περίοδο με τον Ντίπτση να σημειώνει 16 πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους οι παίκτες των Παπαμάρκου-Δελή μείωσαν (39-33 στο 19’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας ξέφυγε (61-44 στο 26’ και 72-53 στο 31’) και το Περιστέρι αντέδρασε (81-74 στο 38’) με τον Μαραγκουδάκη, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ολική ανατροπή του αγώνα γνωρίζοντας την ήττα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κονταράτος, Γεράνιος, Αντωνέλου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 44-33, 67-53, 84-74

Προμηθέας Π. (Αρβανίτης): Νικολόπουλος 5 (1 τριπ.), Σοϊλεμετζίδης 8 (2 τριπ.), Οικονομίδης, Γρύλλης 4, Λαμπρογιώτας, Βλάσσης 12 (1 τριπ.), Βασιλείου 17 (3 τριπ.), Πρέκας 20 (3 τριπ.), Διαμαντίδης, Κάναβος 10, Παρασκευόπουλος 8 (2 τριπ.).

ΓΣ Περιστερίου (Παπαμάρκος-Δελή): Μπέμπελος 4, Ντίπτσης 16 (3 τριπ.), Πολίτης, Μαραγκουδάκης 20, Πασχάλης 4 (1 τριπ.), Παγώνης 4, Κολοβός, Καμπερίδης 10, Παλληκαράς 2, Αλεξάκης 14.