Με «όπλο» την καλή άμυνα το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου πέρασε με νίκη (74-53) από τα Γλυκά Νερά για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου από το πρώτο 10λεπτο (9-18) έλεγξαν τον ρυθμό και στηρίχθηκαν στην καλή άμυνα. Ανεβάζοντας την απόδοση τους οι καλαθοσφαιριστές των Γλυκών Νερών και με επιμέρους σκορ 21-18 στη δεύτερη περίοδο μείωσαν σε 30-36 (στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και με πολύ καλή άμυνα (δέχθηκαν μόλις 23 πόντους συνολικά) οι «κυανοκίτρινοι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έκαναν το «3 σττα 3» στο πρωτάθλημα.

Επόμενος αντίπαλος για το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου την ερχόμενη Τρίτη (10/10, 21:30) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», τα Εκπαιδευτήρια «Ο Πλάτων».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18, 30-36, 43-51, 53-74.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Καράγκουτης 2, Τζιάλλας 5 (1 τριπ.), Πανολιάς 3 (1 τριπ.), Καραθανάσης 10, Πολίτης 2, Παπανικολάου, Μαραγκουδάκης 22, Κουγιουμουντζής, Κολοβός 7 (1 τριπ.), Φτιάρας, Αλεξάκης 23 (2 τριπ.).