Σε τροχιά Ευρώπης μπήκε η ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου με τη δεύτερη νίκη (8-6) επί του Παναθηναϊκού στο κολυμβητήριο στο Γουδή, καθώς πλέον θα παλέψει για την διεκδίκηση της 5ης θέσης στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής κατηγορίας.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης είχαν τον απόλυτο έλεγχο (1-3 στο πρώτο 8λεπτο) και έκλεισαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα ενός τέρματος (3-4).

Στο δεύτερο μέρος, το τρίτο 8λεπτο ήταν ισορροπημένο (2-2) και στην τελευταία περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» με επιμέρους σκορ 2-1 έφτασαν στη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs.

Ο ΓΣ Περιστερίου θα διεκδικήσει την έξοδο του στην Ευρώπη στην σειρά με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ ή τον Εθνικό (για τις θέσεις 5-6) ε το πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων να διεξάγεται την επόμενη Τετάρτη (3/5).

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 1-3, 2-1, 2-2, 1-2.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Σαλτερής, Καζάζης 1, Τοράκης, Πρέκας 1, Γερακούδης, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος 1, Φώσκολος 3, Χρυσοσπάθης 1, Τσαχιλίδης, Λαδάς, Χόλαντ, Ναγκλ 4, Μπιτσάκος Ανδρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μάζης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Χωματάς, Δευτεραίος, Τόττης, Άντζιτς 1, Σγουρίδης, Χατζηγούλας, Δερμιτζάκης 2, Σιαμάς Π., Αλβέρτης, Βασιλάκης, Σιαμάς Χρ. 3, Ζερβουδάκης.

Λούδης: «Σημαντικό καταφέραμε να τελειώσουμε τη σειρά με δυο νίκες»

Μετά το τέλος του δεύτερου αγώνα με τον Παναθηναϊκό ο προπονητής της ομάδας του ΓΣ Περιστερίου Κώστας Λούδης, υποστήριξε: «Είναι πολύ σημαντικό ότι καταφέραμε να τελειώσουμε μια δύσκολη σειρά αγώνων με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό χωρίς να χρειαστεί τρίτο ματς. Απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και μάλιστα έχοντας εξασφαλίσει την έξοδο στην Ευρώπη. Κάτι που σημαίνει ότι έπαιζε έχοντας λιγότερη πίεση».

Και πρόσθεσε: «Ήταν ένα παιχνίδι σκληρό, όπως το περιμέναμε και στις κρίσιμες στιγμές με καλή άμυνα καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη και να έχουμε πλέον την ευκαιρία και τον χρόνο να προετοιμαστούμε για να αντιμετωπίσουμε τον ΠΑΟΚ ή τον Εθνικό».