To -15 (39-24) έγινε +11 (47-58) για τους Παίδες που με το 61-54 επί της Α.Ε.Κ. ολοκλήρωσαν αήττητοι τον πρώτο γύρο.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν… καταστροφικό για την ομάδα του Νίκου Ρήγγα, όχι όμως και η συνέχεια της. Το 21-7 στο μόλις όγδοο λεπτό αλλά και το 39-24 του ημιχρόνου, έγιναν 41-43 με τον Ηλία Μανιά να σημειώνει οκτώ πόντους, τον Νίκο Παπανδρέου να ευστοχεί σε γκολ-φάουλ και τον Τζουλιάνο Τόλα να μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και να βάζει τον Γ.Σ.Π. για πρώτη φορά μπροστά στο 29ο λεπτό. Εξαιρετική ήταν κι η αμυντική λειτουργία με το επί μέρους σκορ να φτάνει το 2-19, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Α.Ε.Κ. έκανε εφτά λεπτά για να σημειώσει πόντο. Έως ότου συνδεθεί με το καλάθι, η διαφορά είχε φτάσει το +11 (47-58) για τον Γ.Σ.Π. που έφτασε τις 11 συνεχόμενες νίκες ολοκληρώνοντας αήττητος τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Ε.Σ.Κ.Α.
Τα δεκάλεπτα: 22-10, 39-24, 45-45, 54-51
Γ.Σ. Περιστερίου (Ρήγγας): Παρδακίδης, Λειβαδίτης, Μανιάς 22 (2), Κακαβούλας, Γρηγορόπουλος 3 (1), Σελούλης, Παπανδρέου 7, Τερζής, Τόλα 24, Ασλάν, Γουλοσπύρος 2, Στουρνάρας 3 (1)