Με νίκη (89-45) ξεκίνησε την προσπάθεια του στην τελική φάση του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ το εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου απέναντι στον Παπάγου, στο κλειστό γυμναστήριο «Στ. Καλαϊτζής» της Ερυθραίας.

Οι παίκτες των Κώστα Παπαμάρκου-Κατερίνας Δελή είχαν τον πλήρη έλεγχο από το πρώτο 10λεπτο (25-2) με έμφαση στην άμυνα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τους.

Η διαφορά συντηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (45-22 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, γεγονός που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Παπαμάρκος-Δελή είχαν την ευκαιρία να μοιράσουν τον χρόνο συμμετοχής και να δουν τον βαθμό ετοιμότητας όλων των παικτών τους ενόψει των αναμετρήσεων που ακολουθούν στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Επόμενος αντίπαλος για το εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου την προσεχή Τρίτη (21/3, 21:30) στο κλειστό του Παπάγου για την 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ είναι τα Εκπαιδευτήρια «Ο Πλάτων».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-2, 45-22, 68-37, 89-45.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος-Δελή): Μπέμπελος 2, Παπαδάτος Π. 15 (5 τριπ.), Ντιπτσής 5 (1 τριπ.), Πολίτης, Μαραγκουδάκης 9 (1 τριπ.), Πασχάλης, Παγώνης 19 (4 τριπ.), Κολοβός 5, Καμπερίδης 15, Παλλληκαράς 2, Αλεξάκης 10 (2 τριπ.), Σφακιανάκης 7.