Στην Α1 Εθνική Κατηγορία Γυναικών θα αγωνίζεται και τη νέα χρονιά η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου, που επικράτησε (5-4) και στο δεύτερο παιχνίδι των play out του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης!

Τα κορίτσια του ΓΣΠ έκαναν μεγάλη προσπάθεια και πέτυχαν τον στόχο τους με τον προπονητή τους Βαγγέλη Πάτρα.

Η ομάδα της Λάρισας θα αγωνιστεί τη νέα χρονιά στην Α2 Κατηγορία, όπως και ο ΝΟ Ρεθύμνου που ηττήθηκε δεύτερη φορά από την ΑΕΚ.

Στο κολυμβητήριο της Λάρισας οι παίκτες του ΓΣ Περιστερίου προηγήθηκαν με 1-0 (στο πρώτο 8λεπτο) και 3-1 στο ημίχρονο.

Η Θεσσαλική ομάδα αντέδρασε και ισοφάρισε (3-3). Η Σμαράγδα Γροζοπούλου έκανε το 3-4 για τον ΓΣΠ, η αρχηγός Πολυξένη Πέττα έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του Βαγγέλη Πάτρα, ενώ μείωσε η Κατρίν Ρότζερς στο τελευταίο 6λεπτό του παιχνιδιού.

Στον χρόνο που απέμεινε όμως δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ και η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου πανηγύρισε την μεγάλη νίκη-παραμονής στην Α1 Εθνική Κατηγορία.

ΤΑ 8 ΛΕΠΤΑ: 0-1, 1-2, 2-1, 1-1.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Ντόνας): Αρχοντάκη, Κοκκίνου, Τουλουμτζίδου 1, Χασιώτη, Καλογιάννη, Σαφέτη, Κολτσίδα 1, Σακελλαρίου 1, Ρότζερς 1, Γαλανοπούλου, Μάστορη, Κλάπερτον, Ευαγγέλλου, Κρική, Ζμπήτα.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Πάτρας): Ζαφειράκη, Κολιτσοπούλου, Φραγκάκη, Γροζοπούλου 1, Αποστολίδου, Κωνσταντοπούλου 2, Λουκοπούλου, Μπερίκου 1, Πέττα 1, Μπεκρή, Κάσσαρη, Γκοτζιά, Κοβάτσεβιτς, Παπασηφάκη, Μπέτση.