Κόντρα σε όλους και σε όλα ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου έδειξε χαρακτήρα πρωταθλητή μέσα στην “ζούγκλα” της Πάτρας, επικρατώντας 82-80 του τοπικού Απόλλωνα και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες, κάνοντας το 25/26!

Μάλιστα, μετά τη νίκη του Ηρακλή επί του Χολαργού με 93-94 στην παράταση ο ΓΣ Περιστερίου στέφθηκε πρόωρα πρωταθλητής στην Α2 κατηγορία, 4 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, επιστρέφοντας εκεί όπου ανήκει, στην Α1, μετά από 5 χρόνια!

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, η ομάδα μας με πρωταγωνιστή τον ΚιΚι Κλαρκ κι άξιους συμπαραστάτες τους Μάντζαρη και Σίμτσακ κατάφερε να αλώσει την έδρα του Απόλλωνα, που είχε δυναμιτίσει την ατμόσφαιρα, με τους παίκτες του ΓΣΠ να γίνονται δέκτες – συνεχώς – λεκτικών προκλήσεων.

Χαρακτηριστικό, μάλιστα, είναι το γεγονός ότι ενώ ο ΓΣ Περιστερίου είχε σταθερά στο δεύτερο ημίχρονο το προβάδισμα στο σκορ (48-51, 55-58, 64-70, 76-82), οι αντίπαλοι μας εκτέλεσαν 29 ελεύθερες βολές (!) ενώ είχαν μόλις 9 στο πρώτο μέρος, φτάνοντας συνολικά τις 38 (31/38!).

Η ομάδα μας, από την άλλη είχε συνολικά 15/21, συμπεριλαμβανομένων και των 4 που εκτέλεσε στα τελευταία δευτερόλεπτα όταν με το σκορ στο 76-82 οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι δυο ομάδες πήγαιναν σχεδόν χέρι-χέρι με το 39-39 να σφραγίζει τις προσπάθειες τους μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά, κι ενώ οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη κατάφεραν να επιστρέψουν από το -10 (30-20) που βρέθηκαν να χάνουν στο 15΄.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΣΠ προηγήθηκε με 52-56 στο 28΄, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε προβάδισμα 6 πόντων (64-70) στο 35΄και 76-82 στο 39΄.

Οι Αχαιοί μείωσαν με τρίποντο σε 79-82 και στην συνέχεια στα 26΄΄ με 1/2 βολές σε 80-82 κι αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι επέλεξαν να παίξουν καθαρή άμυνα χωρίς να κάνουν φάουλ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σουτ στην λήξη.

Πλέον, ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου περιμένει τους φιλάθλους του να γεμίσουν το κλειστό στην επερχόμενη (14/4) αναμέτρηση με τον Ηρακλή για να γιορτάσουμε όλοι μαζί την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α2!

Δεκάλεπτα: 17-18, 39-39, 59-61, 80-82
Διαιτητές: Φούφης, Κατραχούρας, Πιτσίλκας
Απόλλων Πατρ. (Οικονόμου): Ερμείδης, Άκερ 10(2), Ματαλών 18(1), Τσιάρας 5,  Κιτσούλης 6, Χείλαρης 13(1), Μαστρογιαννόπουλος 14(1τριπ., 10 κερδισμένα φάουλ!!!), Μπαζίνας, Κουρέπης, Γόντικας 14(10ριμπ).
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 18(2τριπ., 5ασ., 4κερδισμένα φάουλ!!) Παππάς, Μιλόσεβιτς 9(1), Μαγκουνής 2, Πολυτάρχου 6(1), Αγγέλου, Μάντζαρης 12(4κλ.), Σκορδίλης 9, Σιγκούνας 7(1τριπ., 6ριμπ.), Σίμτσακ 11(6ριμπ.), Δημητριάδης 6, Κωνσταντακόπουλος 2.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής :
Απόλλων Πατρών– ΓΣ Περιστερίου 80-82, Δόξα Λευκάδας – ΑΕΛ 91-71, Δούκας – Μαρούσι 80-89, Εθνικός – Αρκαδικός 82-55, Ψυχικό – Ερμής Αγιάς 73-75,  Αμύντας – Καρδίτσα 75-77, Καστοριά – Παπάγου 88-65, Χολαργός – Ηρακλής 93-94.