O Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου συνέχισε την ξέφρενη κούρσα του προς την Α1, ξεπερνώντας και το εμπόδιο της Δόξας Λευκάδας της οποίας επικράτησε με 72-67!

Η ομάδα μας πλέον μετρά έξι νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της Α2, σε ισάριθμα ματς, κι ως εκ τούτου απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα, ούσα η μόνη αήττητη στην κατηγορία.

Ο ΓΣΠ προηγήθηκε με 14-21, στο τέλος της πρώτης περιόδου, ωστόσο δεν κατάφερε να αυξήσει αυτό του το προβάδισμα μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά (30-32).

Αντίθετα μετά από μια κακή πρώτη περίοδο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 46-42, ωστόσο αυτό φάνηκε ότι αφύπνισε τους παίκτες του Νίκου Καραγιάννη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για την ομάδα μας, η οποία επέβαλλε την ανωτερότητα της και με “όπλο” την αδιαμφισβήτητη ποιότητα που διαθέτει σκόραρε 30 πόντους, φτάνοντας  στην τελική επικράτηση, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν σε αυτόν τον ρυθμό.

Ο Αλέξανδρος Σιγκούνας (18π., 9ριμπ.) ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας την καλύτερη του εμφάνιση με την κυανοκίτρινη φανέλα, ενώ σταθερή αξία αποδείχτηκε για ένα ακόμα ματς ο ΚιΚι Κλαρκ (18π.). Ο Γάιος Σκορδίλης συμπλήρωσε την τριάδα των πρωταγωνιστών για τον ΓΣΠ, όντας το σημείο αναφοράς μέσα στο καλάθι με 12 πόντους και απόλυτη ευστοχία στα δίποντα.

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-32, 46-42, 67-72
Δόξα Λευκάδας (Χατζηκυριακίδης):
Κελεσίδης 2, Τζόλος 6(1), Λιακόπουλος 20(3/4τριπ., 8ασ), Τσαλδάρης 4(1), Καλαμπάκας 8(9ριμπ), Πετρόπουλος 8(1), Ράπτης 5, Καμπουρίδης 2, Μπέμπης, Σταματέλος, Μάρκοβιτς 12.
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 18(5/8τριπ., 5ασ), Παππάς, Μαγκουνής 5, Πολυτάρχου 5, Αγγέλου, Μάντζαρης 4, Σκορδίλης 12(5/5διπ.,), Σιγκούνας 18(7/11διπ., 9ριμπ.), Σίμτσακ 6, Δημητριάδης 2, Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 2.

Τέλος, συγκλονιστική ήταν η παρουσία των φιλάθλων μας, που ταξίδεψαν στο νησί του Ιονίου και δεν σταμάτησαν ούτε στιγμή να φωνάζουν, ενισχύοντας  την αγαπημένη τους ομάδα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και ραντεβού το άλλο Σάββατο (25/11, 17.00) στο κλειστό μας για το παιχνίδι  με την Καρδίτσα