Με αντεπίθεση διαρκείας η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου επέστρεψε από το -16 και επικράτησε (77-72) του Άρη στο Κλειστό Γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Οι «κυανοκίτρινοι» μετρούν πλέον δυο νίκες σε πέντε αγώνες.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και πήρε μια μεγάλη διαφορά 16 πόντων (22-6 στο 10’) στο πρώτο 10λεπτο, όμως αυτό δεν πτόησε τους παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου, που έβγαλαν αντίδραση και σταδιακά «ροκάνισαν» τη διαφορά και με τρίποντο του Άγγελου Παπανικολάου πήγαν στην ανάπαυλα στα αποδυτήρια μειώνοντας σε 36-32 (στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 (44-34 στο 22.30’’), με τον Τσαχτσίρα να αποτελεί τη σταθερή επιθετική απειλή για το καλάθι του ΓΣ Περιστερίου. Ο Μαραγκουδάκης που ήταν σε εξαιρετική ημέρα έφερε τον αγώνα στα ίσια (49-49, 28′) και στον αιφνιδιασμό έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του (49-51, 29′).

Στην τελευταία περίοδο, ο Καζαμίας με «γκολ-φάουλ» ισοφάρισε (57-57 στο 31.30’’) αλλά ο Παπανικολάου έδωσε «αέρα» 4 πόντων (57-61, 32’15”) στην ομάδα του Περιστερίου ενώ οι Μαραγκουδάκης – Αλεξάκης διαμόρφωσαν το 59-65 (34΄).

Ο Άρης έκανε προσπάθεια να επιστρέψει (70-72, 38′), αλλά ο Μαραγκουδάκης δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο οδηγώντας τον ΓΣ Περιστερίου στη δεύτερη νίκη του σε πέντε αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστασιάδης Β., Κοντογιάννης, Τσάνταλη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-6, 36-32, 51-55, 72-77.

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 26 (2), Καζαμίας 19, Πεταλωτής 2, Επαμεινώνδας 5 (1), Πατεράκης 8, Πουρλίδας 7 (1), Φωτιάδης 2, Κασιάνος, Γιαννίκος 3 (1).

ΓΣ Περιστερίου (Παπαμάρκος): Τζιάλλας 5 (1), Πανολίας, Καραθανάσης, Πολίτης 3 (1), Παπανικολάου 15 (3), Μαραγκουδάκης 30, Κουγιουμούτζης 6, Κολοβός, Αλεξάκης 18 (2τρ., 10ρ.).