Με τους Αλεξάκη, Μαραγκουδάκη και Τζιάλλα να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (87-79) του Κρόνου Αγίου Δημητρίου για την 10η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο κλειστό γυμναστήριο της Ελευσίνας.

Οι «κυανοκίτρινοι» στην τελευταία (11η) αγωνιστική που θα διεξαχθεί την Κυριακή (28/1, 14:15) θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα, στο κλειστό των Καλυβίων.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Κρόνος μπήκε πιο δυνατά και πήρε μια διαφορά (10-20 στο 6.40’’) με τον Σουλιμιώτη και τον Σουγλέρη.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου αντέδρασαν και με τον Τζιάλλα έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (23-23, στο 12’). Με τον Αλεξάκη να σηκώνει το βάρος επιθετικά το Περιστέρι πήρε το προβάδισμα (28-27, 14’) με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Ο Κρόνος αντέδρασε και με τον Σουγλέρη να σκοράρει πέρασε μπροστά με 28-33 (15.20’’) ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 38-46 (στο 20’) για την ομάδα του Αγίου Δημητρίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σουγλέρη να συνεχίζει να σκοράρει ο κρίονος βρέθηκε στο +13 (47-60 στο 26.30’’). Το Περιστέρι εκεί έβγαλε αντίδραση και με ένα επιμέρους 15-3 πλησίασε στον πόντο (62-63, στο 31’), ο Μαραγκουδάκης οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία (65-65, 32′) και ο Αλεξάκης έδωσε το προβάδισμα στους «κυανοκίτρινους» (67-65, 33′). O Kαραθανάσης συνέχισε να κάνει πολύτιμη δουλειά και συνέβαλλλε ώστε να γίνει το 81-74 (στο 37.40’’). Εκεί, ο Αλεξάκης σημείωσε και το έκτο τρίποντο «γράφοντας» 84-76 (στο 38.30’’) με το Περιστέρι να φτάνει στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατσέλη, Παπαχρυσανθακόπουλος, Μούστρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 38-46, 58-63, 87-79.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Καράγκουτης, Τζιάλλας 15 (2 τριπ.), Καραθανάσης 9 (14 ριμπ.), Λιοσάτος 3 (1 τριπ.), Πολίτης 4, Μαραγκουδάκης 22 (10 ασίστ), Κουγιουμουτζής 3, Κολοβός, Αλεξάκης 31 (6 τριπ., 14ριμπ.).

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Στεφανάκης): Μαρτζούκος 17 (3 τριπ.), Μποσγανάς 3 (1 τριπ.), Ιακώβου, Λυσάνδρου 6, Σουγλέρης 32 (2 τριπ.), Κακαβιάς, Σουλιμιώτης 19 (3 τριπ.), Σερίφης, Ζαμπούκας 2.