Μετά τον Προμηθέα, ο ΓΣ Περιστερίου επικράτησε με 89-87 της Rising Stars South στο Deree για την 8η αγωνιστική του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική! Οι «κυανοκίτρινοι» με την απόδοση τους έβαλαν… φρένο και στο αήττητο του αντιπάλου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η μικτή Νότου είχε τον πρώτο λόγο (5-12 στο 3’, 13-22 στο 7’). Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου έμειναν κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Τζιάλλα προηγήθηκαν (31-30 στο 13’).

Στη συνέχεια υπήρχε διαρκής εναλλαγή του σκορ με τους «κυανοκίτρινους» να κλείνουν το πρώτο 20λεπτο έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα (42-41 στο 20’).

Στο τρίτο 10λεπτο ο ΓΣ Περιστερίου μετέτρεψε το 56-57 σε 63-57 (στο 26’) με τον Αλεξάκη να δίνει λύσεις και να φτάνει στο +9 (71-62, 29’). Στη συνέχεια η Rising Stars South προηγήθηκε με 78-76 9στο 35’) με τον Αμπατζή.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (80-80, 36’) στη συνέχεια και στο φινάλε ο Αλεξάκης με 25” να απομένουν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων κάνοντας το 88-84, με το οποίο «σφράγισε» τη νίκη του ΓΣ Περιστερίου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδόπουλος, Καψιώχας, Ρώτας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 42-41, 71-64, 89-87.

ΓΣ Περιστερίου (Παπαμάρκος): Παπαγεωργίου 5 (1), Τζιάλλας 12 (1), Καραθανάσης 4, Λιοσάτος 6 (2), Πολίτης 3, Παπανικολάου 7, Μαραγκουδάκης 22 (11 ασίστ), Κουγιουμουτζής 5, Κολοβός, Αλεξάκης 25 (4 τριπ., 11 ριμπάουντ)

Rising Stars South (Παπαδόπουλος): Αμπατζής 16, Σπανός, Ρενιέρης 10 (1), Χαντζής 2, Ξανθόπουλος 4, Ρουμελιώτης 24 (1τρ, 12ρ.), Αλεξανδρόπουλος 10 (1), Χρήστου 3 (1), Λιάρος 5 (1), Μπρατάκος 3, Παπασταθόπουλος 2, Τσίπας 8 (1).