Στον τελικό του Εφηβικού πρωταθλήματος προκρίθηκε η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου κερδίζοντας άνετα (90-71) τα Εκπαιδευτήρια «Πλάτων».

Οι παίκτες του Kώστα Παπαμάρκου μετά το πρώτο 10λεπτο (24-20) έλεγξαν τον ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια μ’ ένα +10 (50-40 στο 20’) για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησαν αυτή την απόσταση ασφαλείας (65-66 στο 30’) από τον αντίπαλο τους με καλή άμυνα και με το επιμέρους 25-16 στην τελευταία περίοδο έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη που τους επιτρέπει να διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή το βράδυ της προσεχούς Τρίτης (16/4, 20:00) στο κλειστό του Παπάγου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 50-40, 65-55, 90-71.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Καράγκουτης, Παπαγεωργίου 11 (2 τριπ.), Τζιάλλας 12 (2 τριπ.), Καραθανάσης 7, Λιοσάτος 9 (1 τριπ.), Πολίτης 7, Παπανικολάου 4, Μαραγκουδάκης 15, Κουγιουμουντζής 4, Κολοβός 6, Φτιαράς, Αλεξάκης 15 (3 τριπ.).