Με ένα γκολ της Μυρτώς Γκοτζιά στα 14’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης, η γυναικεία ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (7-7) εκτός έδρας επί της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας!

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Βαγγέλη Πάτρα διατήρησε τη διαφορά των δυο βαθμών (και την 9η θέση) από την ΑΕΚ (είναι στη 10η θέση), μια αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο 8λεπτο. Τα κορίτσια του ΓΣ Περιστερίου αντέδρασαν και πλησίασαν μειώνοντας σε 7-5, ενώ απέμεναν 3:30 για τη λήξη της αναμέτρησης.

Η Μυρτώ Κάσσαρη μείωσε (7-6) με εύστοχο πέναλτι στα 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα από φινάλε.

Η Μακέντι στο τελευταίο λεπτό είχε δοκάρι για την ΑΕΚ και η Μυρτώ Γκοτζιά ισοφάρισε στα 14 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 4-1, 1-2, 0-2, 2-2.

ΑΕΚ (Μίσιτς): Νίγκρο, Μακέντι, Πάτερου, Γεωργίου 1, Μπινιάρη, Καλαϊτζή 1, Γκίλλα 2, Φραγγελάκη 1, Ρουμελιώτη, Λιαπάκη, Ντάσιου 1, Μιχαηλίδου 1, Φουντή, Φελλά, Πετεινάτου.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Πάτρας): Ζαφειράκη, Κολιτσοπούλου 2, Φραγκάκη, Γροζοπούλου, Αποστολίδου, Κωνσταντοπούλου 1, Λουκοπούλου, Μπερίκου, Πέττα 1, Μπεκρή 1, Κάσσαρη 1, Γκοτζιά 1, Κικίδου, Παπασηφάκη, Θρεψιάδου.