Ένα βήμα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ βρίσκεται πλέον το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου που επικράτησε (83-54) του Δούκα στο Μετς, στο πλαίσιο της τελικής φάσης.

Οι παίκτες της Κατερίνας Δελή και του Κώστα Παπαμάρκου έκαναν το «3 στα 3» στους αγώνες της τελικής φάσης και πλέον θέλουν άλλη μια νίκη την προσεχή Τρίτη (16/5, 19:45) στο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» με αντίπαλο το Κολλέγιο Ντέρη για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ.

Οι «κυανοκίτρινοι» από τα πρώτα λεπτά είχαν τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού παίζοντας πολύ καλή άμυνα και «έχτισαν» μια σημαντική διαφορά 13 πόντων (13-26 στο 10’) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρά την προσπάθεια των παικτών του Δούκα το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια μ’ ένα +8 (35-43 στο 20’).

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε και με το επιμέρους 7-19 στο τρίτο 10λεπτο οι παίκτες του ΓΣΠ εξασφάλισαν μια διαφορά 20 πόντων (42-62, στο 30’) την οποία διατήρησαν ως το τέλος φτάνοντας στην τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-26, 35-43, 42-62, 54-83.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή-Παπαμάρκος): Καράγκουτης 7, Τζιάλλας 8 (1 τριπ.), Πανολιάς 6, Καραθανάσης 10, Λιοσάτος 11 (1 τριπ.), Παπαδάτος 5 (1 τριπ.), Βουζίκας 5 (1 τριπ.), Λαμπρόπουλος, Καλαμπόγιας 7 (1 τριπ.), Αλεξάκης 22 (1 τριπ.), Χαϊδεμένος, Ζαμπούκας 2.