Με τον Αλέξανδρο Αλεξάκη να σημειώνει 33 πόντους με 3 τρίποντα το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (59-56) του Παναθηναϊκού στην 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ στο κλειστό του Μετς.

Οι «κυανοκίτρινοι» στηρίζθηκαν στην πολύ καλή άμυνα τους και στο επιθετικό κρεσέντο του Αλεξάκη «χτίζοντας» μια διαφορά από την πρώτη περίοδο (12-20 στο 10’) την οποία διεύρυναν (25-39 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 20λεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, αλλά οι παίκτες της Κατερίνας Δελή και του Κώστα Παπαμάρκου δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τους φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη στον δρόμο για την πρόκριση στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Παρασκευή (12/5, 20:00) ο Δούκας στο κλειστό του Μετς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 25-39, 39-47, 56-59.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή-Παπαμάρκος): Καράγκουτης 5, Τζιάλλας 7, Πανολιάς 3 (1 τριπ.), Καραθανάσης, Λιοσάτος 6, Παπαδάτος 5, Μπουζίκας, Καλαμπόγιας, Αλεξάκης 33 (3 τριπ.), Ζαμπούκας.