Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης το παιδικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (81-60) των Εκπαιδευτηρίων «Ο Πλάτων», για την 26η αγωνιστική (και τελευταία) του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ και πλέον θα ετοιμαστεί για την τελική φάση.

Οι «κυανοκίτρινοι» με το αποτέλεσμα αυτό ολοκλήρωσαν τη σεζόν με τον εντυπωσιακό απολογισμό των 25 νικών σε 26 αναμετρήσεις! Αναμφίβολα, ένα σπουδαίο επίτευγμα για τους παίκτες των Δελή-Παπαμάρκου.

Ο ΓΣ Περιστερίου από το πρώτο 10λεπτο (26-14) έλεγξε τον ρυθμό πιέζοντας στην άμυνα και παρά την αντίσταση του αντιπάλου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (42-34, στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν την ένταση στην άμυνα, ήταν πιο παραγωγικοί στην επίθεση και «έχτισαν» το +20 (65-45 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου, με το οποίο «κλείδωσαν» τη νίκη μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 42-34, 65-45, 81-60.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή-Παπαμάρκος): Τζιάλλας 12 (1 τριπ.), Πανιολιάς 9 (1 τριπ.), Καραθανάσης 27, Λιοσάτος 16, Βουζίκας 4, Φίλιος 2, Λαμπρόπουλος 7 (1 τριπ.), Παπανικολάου, Βαρδής 3 (1 τριπ.), Φυλακτάκης 1.