Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (81-67) των Εκπαιδευτηρίων Δούκα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή ΕΣΚΑ την προσεχή Τρίτη (2/4, 19:30) στο κλειστό του Χολαργού με αντίπαλο τα Εκπαιδευτήρια «Ο Πλάτων».

Οι παίκτες της Κατερίνας Δελή από την πρώτη περίοδο έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα (24-21 στο 10’) και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τους. Με πολύ καλή άμυνα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας ένα προβάδισμα 5 πόντων (38-33 στο 20’).

Στην επανάληψη, το εξαιρετικό τρίτο 10λεπτο, όπου ο ΓΣΠ «έτρεξε» ένα σερί 31-21 ήταν και το κομβικό για την επικράτηση των «κυανοκιτρίνων», καθώς πήραν μια διαφορά 15 πόντων (69-54 στο 30’) που την διατήρησαν ως το τέλος του αγώνα χωρίς να απειληθούν από τον αντίπαλο τους σε κανένα σημείο της τελευταίας περιόδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 38-33, 69-54, 81-67.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή): Σπέντζος 4 (1 τριπ.), Μπουρβάνης, Μαλεσιάδας, Χαϊδεμένος 23, Τζερεμές 16 (4 τριπ.), Φυλαχτάκης 10, Βούκσεβιτς, Ράββας 11 (3 τριπ.), Κωτσόπουλος, Τραχίλης, Καπιρέλης 9.