Με το… δεξί ξεκίνησαν οι Παίδες του ΓΣ Περιστερίου τις υποχρεώσεις τους στην τελική φάση του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ, κερδίζοντας (68-50) το Παγκράτι. Ουσιαστικά, αυτό ήταν το πρώτο βήμα για την διεκδίκηση της πρόκρισης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Επόμενος αντίπαλος για τους «κυανοκίτρινους» είναι την επόμενη Τρίτη (9/5, 20:00) στο κλειστό του Μετς ο Παναθηναϊκός.

Οι παίκτες της Κατερίνας Δελή και του Κώστα Παπαμάρκου από το πρώτο 10λεπτο έβαλαν τις βάσεις (10-22 στο 10’) για να φτάσουν στη νίκη. Διατήρησαν μια απόσταση (25-34 στο 20’) από τον αντίπαλο τους μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους παρά την προσπάθεια που έκανε το Παγκράτι.

Στο τρίτο 10λεπτο με επιμέρους σκορ 7-17 και μέσα από την εξαιρετική άμυνα η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου πήρε μια διαφορά 19 πόντων (32-51 στο 30’) που την διατήρησε ως το τέλος της αναμέτρησης, παρά την προσπάθεια του αντιπάλου να επιστρέψει.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 25-34, 32-51, 50-68.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή-Παπαμάρκος): Τζιάλλας 2, Πανολιάς 9 (1 τριπ.), Καραθανάσης 10, Λιοσάτος 15 (1 τριπ.), Παπαδάτος 8, Βουζίκας 6 (1 τριπ.), Καλαμπόγιας 8, Αλεξάκης 10, Βαρδής, Ζαμπούκας, Φίλιος, Λαμπρόπουλος.