Την ήττα (11-7) γνώρισε η ομάδα πόλο γυναικών του ΓΣ Περιστερίου από τον Ολυμπιακό Αλίμου στην πρώτη αναμέτρηση της τελικής φάσης του πρωταθλήματος της Α2 Κατηγορίας, που διεξάγεται στο κολυμβητήριο Αλίμου.

Οι πολίστριες του Βαγγέλη Πάτρα στάθηκαν πολύ καλά τόσο στο πρώτο (3-2), όσο και στο δεύτερο 8λεπτο (1-2), με συνέπεια να υπάρχει απόλυτη ισορροπία στο σκορ (4-4). Στο δεύτερο μέρος όμως η ομάδα του Ολυμπιακού Αλίμου πήρε ένα πολύ μικρό προβάδισμα (4-3) και με το επιμέρους 3-0 στην τελευταία περίοδο «κλείδωσε» τη νίκη.

Τα κορίτσια του ΓΣΠ το Σάββατο (28/5, 21:00) αντιμετωπίζουν στο κολυμβητήριο του Αλίμου τον ΝΟ Χανίων και την Κυριακή (29/5, 17:30) τον ΟΦΗ και θέλουν το «2 στα 2» για να πάρουν το «εισιτήριο» της ανόδου στην Α1 Κατηγορία.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 3-2, 1-2, 4-3, 3-0.

Ολυμπιακός Αλιμου (Πάτερος): Λάζαρη, Παπατριανταφύλλου 1, Δούλη 1, Γεωργίου, Αναγνώστου, Πάτερου, Ασημάκη 3, Λογοθέτη 2, Μαρίνου, Μπιτσάκου Μ. 1, Μπιτσάκου Αφρ., Χέλμη 3, Πιταράκη, Φαμπιάνα, Καραΐσκου.

ΓΣ Περιστερίου (Πάτρας): Διαπούλη, Καρκάνη, Φραγκάκη, Αδάμη, Αποστολίδου 1, Λουκοπούλου 1, Κούβδου 1, Γκίκα, Πέττα, Μπεκρή 2, Κοσιάδη, Σολανάκη 2, Κοβάτσεβιτς, Βυθούλκα, Κικίδου.