Με σούπερ αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ πήρε την πέμπτη νίκη του φέτος, επί του Ηρακλή με 73-64! Οι ΜΑΓΚΕΣ του Νίκου Καραγιάννη, δεν έχασαν το κουράγιο και την αυτοπεποίθηση τους παρά το προβάδισμα των φιλοξενουμένων στα τρία δεκάλεπτα και με τρομερά αποθέματα ψυχικών και σωματικών δυνάμεων, γύρισαν το ματς στην τέταρτη περίοδο.

Σκουλίδας και Λάκκας εξελίχθηκαν σε “κλειδιά” της αναμέτρησης ενώ σπουδάια δουλειά έκαναν οι Παπαντωνάκος-Γκίλχριστ ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν και κρίθηκαν όλα. Όλη η ομάδα κατέθεσε την ψυχή της μέσα στο παρκέ και στο τέλος του ματς, πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο της μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ από κάθε άποψη νίκη αλλά και την κάλυψη του -5 από το αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου, ώστε να υπερισχύσει σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΗΡΑΚΛΗΣ 73-64
Δεκάλεπτα: 18-20, 28-35, 47-54, 73-64
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Κατραχούρας-Μαλαμάς
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάνης ): Λάκκας 11, Τσιότρας 4, Πολυτάρχου 6 (1), Παπαντωνάκος 6 (2), Σκουλίδας 18 (3), Ψαρόπουλος 5 (1), Κατιάκος 6, Πέτρουλας 3 (1), Γκίλχριστ 14.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Σταματογιάννης, Χείλαρης 6, Μουρατίδης, Γ. Αποστολίδης 9 (1), Γκιουλέκας, Καραγκιολίδης, Κοθράς 10 (2), Α. Αποστολής 5 (1), Μπένας 14, Δέσπος 20.