Το Περιστέρι Βίκος Cola συνεχίζει την αήττητη πορεία του στην Basket League μετρώντας τρεις νίκες, έπειτα και το 71-62 επί του Χολαργού. Ο Αργύρης Πεδουλάκης, με το τέλος της αναμέτρησης αναφέρθηκε στο άγχος που είχαν οι παίκτες του καθώς για πρώτη φορά, μέσα στην σεζόν, είχαν να διαχειριστούν το “πρέπει” ενώ στάθηκε και στον χαρακτήρα που “χτίζει” η ομάδα του.

“Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τεράστιο άγχος το οποίο δεν μπορέσαμε σε κάποια σημεία να το διαχειριστούμε και αυτό αποτυπώνεται από την αστοχία στα σουτ και τις βολές” ανάφερε στην συνέντευξη Τύπου ο 54χρονος τεχνικός και συνέχισε: “Στην ανάπαυλα ηρεμήσαμε και βγαίνοντας στο γήπεδο, ψάχνοντας με ηρεμία τα ελεύθερα σουτ και γυρίζοντας σωστά την μπάλα φτάσαμε στην τελική επικράτηση απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Ξέραμε πολύ καλά ότι σε αυτό το ματς θα ερχόμασταν αντιμέτωποι με το «πρέπει» αλλά η ομάδα περπατάει την εμπειρία της και μέσα από τέτοιες καταστάσεις χτίζει χαρακτήρα”.

Από την πλευρά του, ο Άρης Λυκογιάννης δήλωσε: “Συγχαρητήρια στο Περιστέρι Βίκος Cola για τη νίκη. Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι όπου στο πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε απόλυτα τον ρυθμό και σημαδέψαμε εκεί που θέλαμε τον αντίπαλο. Μας βοήθησαν οι δέκα χαμένες βολές του αντιπάλου, που βέβαια, αν δεν υπήρχαν ίσως να είχαμε πάρει μια διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων στο πρώτο 20λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε νωθρά και το Περιστέρι μας τιμώρησε. Χάσαμε εύκολα ελεύθερα σουτ από κοντά και ο αντίπαλος βρήκε πόντους στο ανοικτό γήπεδο. Στο τέλος με το πρες που κάναμε μειώσαμε την διαφορά. Εύχομαι καλή συνέχεια στο Περιστέρι, εμείς να δούμε τα λάθη μας και να τα διορθώσουμε, γιατί έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι στο γήπεδο μας με τον ΠΑΟΚ”.