Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η χρονιά για το παιδικό του ΓΣ Περιστερίου, που επικράτησε (85-69) εκτός έδρας του Δούκα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ. Επόμενος αντίπαλος του ΓΣΠ για την 2η αγωνιστική την προσεχή Παρασκευή (23/9, 20:00) είναι η ομάδα των Βριλησσίων στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου μετά το πρώτο 10λεπτο όπου βρίσκονταν πίσω στο σκορ (25-18) ισορρόπησαν την αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στο -2 (41-39).

Στην επανάληψη, οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν στροφές και πήραν μια διαφορά 8 πόντων (60-52 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου την οποία διεύρυναν φτάνοντας στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 41-39, 52-60, 69-85.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος-Δελή): Πανολίας 3 (1 τριπ.), Αλεξάκης 29 (1 τριπ.), Καραθανάσης 5, Λιοσάτος 6, Παπαδάτος Ν. 14, Βουζίκας 6, Καράγκουτης 6, Ζαμπούκας, Τζιάλλας 15, Καλαμπόγιας, Φίλιος, Λαμπρόπουλος.

Δυναμικό ξεκίνημα (77-62) για το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου κόντρα στον Δούκα

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου κερδίζοντας (77-62) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ τον Δούκα εκτός έδρας. Οι παίκτες του ΓΣΠ από την πρώτη περίοδο (13-23 στο 10’) έλεγξαν τον ρυθμό παίζοντας πολύ καλή άμυνα και από το ημίχρονο (23-38 στο 20’) κλείδωσαν» τη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για την 2η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ για το ΓΣΠ είναι η ΑΕΚ την προσεχή Παρασκευή (23/9, 21:30) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 23-38, 43-57, 62-77.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος-Δελή): Παγώνης 22 (3 τριπ.), Μαραγκουδάκης 15 (1 τριπ.), Πασχάλης 8 (2 τριπ.), Μπέμπελος 6, Παπαδάτος Π. 13 (1 τριπ.), Καμπερίδης, Πιάρας, Πολίτης, Παλληκαράς.