Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε για τον Γυμναστικό Σύλλογο Περιστερίου το τουρνουά, που διοργανώνει στη μνήμη του Θανάση Χριστοφόρου. Η ομάδα μας επικράτησε του Λαυρίου με 89-86, στην παράταση, αποδεικνύοντας από πολύ νωρίς ότι είναι φτιαγμένη φέτος για να πετύχει σπουδαία πράγματα.

Μάλιστα, για δεύτερη συνεχόμενη φορά (σ.σ. μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό), ο ΓΣΠ όχι μόνο ήταν ανταγωνιστικός απέναντι σε ομάδα από την basket league, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, με πλουραλισμό στην επίθεση και δυνατές μονομαχίες στην άμυνα.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ, χωρίς κάποια να καταφέρει να αποκτήσει μεγαλύτερο προβάδισμα από 5-6 πόντους, προσφέροντας ένα ενδιαφέρον παιχνίδι σε όσους βρέθηκαν στο κλειστό του Περιστερίου.

Έτσι, ο νικητής κρίθηκε στην παράταση, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 79-79.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το συγκρότημα του Νίκου Καραγιάννη κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 89-84, 1΄38΄΄ πριν το φινάλε, το οποίο αποδείχτηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στον ΓΣ Περιστερίου, μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο στο τρίποντο που επιχείρησαν δια χειρός Βεργίνη για την ισοφάριση.
Στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε ο Ιγκορ Μιλόσεβιτς λόγω τραυματισμού στον καρπό.

Δεκάλεπτα: 18-23, 42-42, 61-57, 79-79, 89-86π.
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 5(1), Μαγκουνής 10, Πολυτάρχου 8(2), Αγγέλου 11(3), Μάντζαρης 9(2), Σκορδίλης 12, Σιγκούνας 14(2), Σίμτσακ 2, Δημητριάδης 15(1), Δομβρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 3.
Λαύριο (Σερέλης): Νίξον 12(1), Βεργίνης 7(1), Παπαδημητρίου 1, Λαμπ 8(2), Μουρ 5, Γιαννακόπουλος 1, Ουίγκινς 14(2), Χαφ 9(3), Κουζέλογλου 12(2), Περράκης 4, Κακλαμανάκης 6, Τζόνσον 7.

Το τουρνουά «Θανάσης Χριστοφόρου» συνεχίζεται το Σάββατο (9/9) με τον αγώνα Κύμη-Λαύριο  (16.45), ενώ ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου θα αντιμετωπίσει αμέσως μετά (19.15) σε φιλικό τον Πρωτέα Βούλας.