Την τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η εφηβική ομάδα του ΓΣ Περιστερίου με αντίπαλο τον Πανερυθραϊκό (92-69) στην τελική φάση του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες των Κώστα Παπαμάρκου και Κατερίνας Δελή έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τους.

Οι «κυανοκίτρινοι» πήραν μια σημαντική διαφορά (27-13, στο 10’) στο τέλος της πρώτης περιόδου δίνοντας έμφαση στην άμυνα, ενώ επιθετικά είχαν πλουραλισμό και πολλές λύσεις για το καλάθι.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαν μια διαφορά 12 πόντων (50-38 στο 20’) την οποία προοδευτικά διεύρυναν (75-52 στο 30’) φτάνοντας μέχρι την άνετη επικράτηση στο τέλος.

Πέντε παίκτες (Παπαδάτος, Ντιπτσής, Μαραγκουδάκης, Παγώνης και Καμπερίδης) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τον ΓΣ Περιστερίου, ενώ όσοι αγωνίστηκαν συνέβαλλλαν τα μέγιστα στην επίτευξη του θετικού αποτελέσματος.

Επόμενος αντίπαλος για την εφηβική ομάδα του Περιστερίου είναι την προσεχή Τρίτη (28/3, 21:30) στο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» για την 4η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ η ΑΕΝ Κηφισιάς.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 50-38, 75-52, 92-69.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος-Δελή): Μπέμπελος 4, Παπαδάτος 16 (4 τριπ.), Ντιπτσής 17 (3 τριπ.), Πολίτης 8, Μαραγκουδάκης 17, Πασχάλης 2, Παγώνης 11 (3 τριπ.), Κολοβός, Καμπερίδης 11 (1 τριπ.), Παλληκαράς 2, Σφακιανάκης 4.