Έπειτα από τέσσερις σερί νίκες το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου ηττήθηκε στην παράταση με 61-59 (κ.α. 50-50) από τον Δούκα εκτός έδρας, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες της Κατερίνας Δελή μετά το πρώτο 10λεπτο (11-10) επέβαλλαν τον ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ 10-22 και πολύ καλή άμυνα πήραν τον έλεγχο του αγώνα (21-32 στο 20’).

Η μικρή παραγωγικότητα στην επίθεση στο τρίτο 10λεπτο (επιμέρους 15-8 για τους γηπεδούχους) έδωσε τη δυνατότητα στο Δούκα να μειώσει (36-40 στο 30’) τη διαφορά.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι παίκτες του ΓΣ Περιστερίου έκαναν προσπάθεια, αλλά το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι με επιμέρους 11-9 μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη βάζοντας τέλος στο σερί θετικών αποτελεσμάτων του ΓΣΠ.

Επόμενος αντίπαλος για το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου την επόμενη Τρίτη (31/10, 20:00) στο γήπεδο «Παύλος Γιαννακόπουλος» ο Παναθηναϊκός, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-10, 21-32, 36-40, 50-50 (κ.α.), 61-59 (παρ.).
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή): Σπέντζος, Μπουρβάνης 9 (1 τριπ.), Παπαδάτος Ν. 10 (2 τριπ.), Χαϊδεμένος 13, Παπαδογιάννης, Τζερεμές 11 (1 τριπ.), Κοντογιάννης, Βούκσεβιτς, Φυλακτάκης 9. Τράβας 2, Τραχίλης 2, Καπιρέλης 3.