Ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου δεν μπόρεσε να στεφθεί πρόωρα πρωταθλητής στην Α2, καθώς στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 78-82 από τον δεύτερο της βαθμολογίας Χολαργό.

Η ομάδα μας, παρότι προηγήθηκε με 57-38 στο 25΄ δεν μπόρεσε στην συνέχεια της αναμέτρησης να διαχειριστεί αυτό το προβάδισμα των 19 πόντων, καθώς στην τελευταία περίοδο παρουσιάστηκε κακή αμυντικά με συνέπεια να δεχθεί 31 πόντους και μοιραία να χάσει για πρώτη φορά φέτος μετά από ένα σερί 24 νικών.

Ο ΓΣΠ, ωστόσο παραμένει το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς έχει απόσταση τριών βαθμών από την ομάδα των βορείων προαστίων, ενώ και σε ενδεχόμενη περίπτωση ισοβαθμίας διατηρεί το πλεονέκτημα.

Αυτό σημαίνει πως με 2 νίκες στις υπόλοιπες 5 αγωνιστικές που απομένουν, ο ΓΣ Περιστερίου θα είναι αυτός που θα κόψει πρώτος το νήμα, επιστρέφοντας στην Α1.

Αγωνιστικά, οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη έπαθαν μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο (18-31 επιμέρους σκορ) χάνοντας το αβαντάζ που είχα δημιουργήσει στα πρώτα 30 λεπτά με την διαφορά να είναι σε διψήφιο αριθμό από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μέχρι και το 32′.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν τα παράτησαν και δικαιώθηκαν, βάζοντας πολύ μεγάλα τρίποντα και με πρωταγωνιστές του Παπανικολάου, Τσάμη και Τζακόπουλο ροκάνισαν αρχικά (63-57) την διαφορά, φέρνοντας  το παιχνίδι στα ίσα (62-62 στο 34΄).

Ο ΓΣΠ προηγήθηκε εκ νέου με 73-65 στο 36΄, αλλά η αντίδραση του Χολαργού ήταν άμεση. Με τρίποντο του Παπανικολάου, 34” πριν το φινάλε, έκανε την ολική επαναφορά, προσπερνώντας με 74-77, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 1-12!

Με 2/2 βολές του Τζακόπουλου στα 15” το σκορ διαμορφώθηκε στο 76-80, με τον  ΓΣΠ να μην παραδίδεται και να έχει την τελευταία ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο ΚιΚι Κλαρκ εκμεταλλεύτηκε το σκληρό παιχνίδι του Μοτσενίγου κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ στην επαναφορά και με 2/2 βολές έφερε το ματς στο καλάθι (78-80), όμως ο Αμερικανός, που πήρε και την επίθεση αμέσως μετά δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και στο λέι απ που επιχείρησε, κάτω από ασφυκτική πίεση στα όρια του φάουλ.

Έτσι, ο Τσάμης που πήρε το ριμπάουντ έγραψε τον επίλογο της αναμέτρησης από την γραμμή των ελευθέρων βολών, διαμορφώνοντας το τελικό 78-82.

Πλέον, στρέφουμε την προσοχή μας στην εκτός έδρας αναμέτρηση (11/11, 17.00) που ακολουθεί με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πατρών.

Δεκάλεπτα: 21-18, 47-36, 62-51, 78-82
Διαιτητές: Μάνος, Ανδρικόπουλος, Καλδίρης
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 22(3/5τριπ., 4ασ.), Μιλόσεβιτς 3, Μαγκουνής, Πολυτάρχου 2, Αγγέλου, Μάντζαρης 13(2), Σκορδίλης 11(7ριμπ.), Σιγκούνας 6(2), Σίμτσακ 1, Δημητριάδης 16(2/2τριπ.), Κωνσταντακόπουλος 4.
Χολαργός (Κουφός): Τσιλούλης 4, Παπανικολάου 18(4/6τριπ.), Κόκκαλης 5(1), Παπαντωνάκος 3(1), Μοτσενίγος 11(2), Κουτρούλιας, Μπελ 13, Τσάμης 18(2/5τριπ., 7ριμπ.), Σπυρόπουλος, Τζακόπουλος 10(2/3τριπ., 6ριμπ., 4κλ.).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 25ης Αγωνιστικής: ΓΣ Περιστερίου-Χολαργός 78-82, ΑΕ Λάρισας-Εθνικός 93-91, Μαρούσι-Δόξα Λευκάδας 81-85, Ηρακλής-Δούκας 91-82, Αρκαδικός-Ψυχικό 83-82π., 72-72 (κ.δ.), Ερμής Αγιάς-Αμύντας 68-63, Καρδίτσα-Καστοριά 73-67, Παπάγου-Απόλλων Πάτρας 75-77.