Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε (79-30) του Άρη στο κλειστό του Μίλωνα και πήρε το «εισιτήριο» για την τελική φάση του 49ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, που θα διεξαχθεί στην Κρήτη (26 Απριλίου- 1 Μαΐου).

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου από το πρώτο 10λεπτο (21-6) πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλο τους κυριαρχώντας στο παρκέ και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Με τους Σταυρακόπουλο, Ζούγρη, Μπιλάλη και Ντιπτσή να βάζουν τις βάσεις στο πρώτο μέρος (45-13 στο 20’) οι «κυανοκίτρινοι» μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο.

Μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι της Β’ Φάσης που διεξήχθη στο κλειστό του Μίλωνα με αντίπαλο τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, οι παίκτες του ΓΣ Περιστερίου αντέδρασαν και με ασφυκτική πίεση στην άμυνα και πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη στην οποία συνέβαλλαν όλοι οι παίκτες του ΓΣΠ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-6, 45-13, 62-23, 79-30.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Φύτρος 2, Μπιλάλης 9 (3 τριπ.), Μπέμπελος, Ντιπτσής 11 (1 τριπ.), Μανιάς 3, Μαραγκουδάκης 5 (1 τριπ.), Βλαχογιάννης 6, Μπουντούρης 7, Καμπερίδης 4, Φίλιππας 9, Ζούγρης 6, Σταυρακόπουλος 17 (5 τριπ.).