Το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήσει ο ΓΣ Περιστερίου στο Final 8 του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική μετά την ήττα (104-65) στον ημιτελικό της διοργάνωσης από την MEGA MIS στο Promitheas Park.

Οι «κυανοκίτρινοι» θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή (5/3, 13:45) στον μικρό τελικό της διοργάνωσης την επίλεκτη ομάδα Rising Stars.

Οι παίκτες των Παπαμάρκου-Δελή ξεκίνησαν έχοντας τον έλεγχο (9-4 στο 3′), αλλά η Mega με ένα επιμέρους 9-0 πήρε το προβάδισμα (9-13 στο 8′) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μ’ ένα +8 (20-28).

Στη δεύτερη περίοδο, η Mega μ’ ένα επιμέρους 5-27 «κλείδωσε» τη νίκη καθώς πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μια διαφορά 30 πόντων (25-55, στο 20’).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Mega να φτάνει στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πολάτογλου, Κανελλίδης, Ιωάννου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 25-55, 42-83, 65-104.

ΓΣ Περιστερίου (Παπαμάρκος-Δελή): Μπέμπελος, Παπαδάτος 21 (5), Ντίπτσης 8, Πολίτης, Μαραγκουδάκης 13 (1), Πασχάλης 2, Παγώνης 6, Κολοβός 2, Παλληκαράς 1, Αλεξάκης 8 (2), Σφακιανάκης 4.

Mega MIS (Αβράμοβιτς): Σίπτσιτς, Γκάτσιτς, Ντζούλοβιτς 16 (1), Μάρκοβιτς 27, Μουσίτσκι 9 (1), Κρόφλιτς 6, Νίκολιτς, Ντόζιτς 13 (1), Σρζέντιτς, Γιόβιτς 20, Σίμπι 8, Μιλοσάβτσεβιτς 5 (1).