Παίζοντας πολύ καλή άμυνα από την αρχή ως το τέλος του αγώνα το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε εύκολα (92-42) της ομάδας των Γλυκών Νερών στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου από τα πρώτα λεπτά επιβεβαίωσαν τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας που είχαν απέναντι στον αντίπαλο τους.

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν με το δεξί στις υποχρεώσεις τους για το 2024 ελέγχοντας τον ρυθμό από το πρώτο 10λεπτο (29-7) και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου «έχτισαν» μια μεγάλη διαφορά (49-20 στο 20’) η οποία μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο.

Η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων ήταν μεγάλη και αυτό αποτυπώθηκε στη διακύμανση του σκορ, όπου η ομάδα του ΓΣΠ δεν αισθάνθηκε σε κανένα σημείο να απειλείται από τα Γλυκά Νερά.

Επόμενος αντίπαλος για το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου την προσεχή Τρίτη (16/1, 21:30) για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ είναι τα Εκπαιδευτήρια «Ο Πλάτων» στο κλειστό «Ολύμπιο».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-7, 49-20, 70-32, 92-42.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Καράγκουτης, Παπαγεωργίου 10 (1 τριπ.), Καραθανάσης 1, Λιοσάτος 13 (1 τριπ.), Πολίτης 5, Παπανικολάου 14 (1 τριπ.), Μαραγκουδάκης 8, Κουγιουμουτζής 8, Κολοβός 4, Φτιαράς, Αλεξάκης 25 (3 τριπ.).