Διατηρώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή ως το τέλος το εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (76-60) του Πανερυθραϊκού στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες των Παπαμάρκου-Δελή έχουν πλέον 20 νίκες σε 21 αναμετρήσεις του πρωταθλήματος συνεχίζοντας την εξαιρετική πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Οι «κυανοκίτρινοι» από την πρώτη περίοδο με καλή άμυνα έβαλαν τις βάσεις (20-13 στο 10’) για την επικράτηση τους και στο ημίχρονο διεύρυναν τη διαφορά (36-20 στο 20’) με το επιμέρους 16-7 στο δεύτερο 10λεπτο.

Όμως, η χαλάρωση αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Πανερυθραϊκό, ο οποίος με το επιμέρους σκορ να είναι 15-29, πλησίασε σε… απόσταση αναπνοής (51-49 στο 30’).

Εκεί, οι παίκτες του ΓΣ Περιστερίου παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση «έτρεξαν» ένα σερί 25-11 και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση με τους Καμπερίδη, Μαραγκουδάκη, Παγώνη και Παπαδάτο να αποτελούν την τετράδα των παικτών με διψήφιο αριθμό πόντων για τους «κυανοκίτρινους».

Επόμενος αντίπαλος για το εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Παρασκευή (17/2, 21:30) στο κλειστό «Χρ. Αγγουράκης» του Χαϊδαρίου η Δάφνη Δαφνίου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 36-20, 51-49, 76-60.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος-Δελή): Μπέμπελος, Παπαδάτος Π. 11 (1 τριπ.), Ντιπτσής 5 (1 τριπ.), Πολίτης 8, Μαραγκουδάκης 16, Πασχάλης 3 (1 τριπ.), Παγώνης 12 (2 τριπ.), Κολοβός, Καμπερίδης 21 (1 τριπ.), Παλληκαράς, Σφακιανάκης.