Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (75-45) εκτός έδρας του Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι «κυανοκίτρινοι» έχουν πλέον απολογισμό 9 νίκες σε 10 αγώνες πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου είχαν τον έλεγχο από την πρώτη περίοδο (9-20, στο 10’) και με πολύ καλή άμυνα πέτυχαν να «κλειδώσουν» τη νίκη από το ημίχρονο (20-45 στο 20’).

Η καλή αμυντική λειτουργία του ΓΣ Περιστερίου δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο (30-58 στο 30’) μετατρέποντας την τελευταία περίοδο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία.

Επόμενος αντίπαλος για το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Τρίτη (5/12, 21:00) στο κλειστό «Χρ. Αγγουράκης» η Δάφνη Δαφνίου για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-20, 20-45, 30-58, 45-75.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Καράγκουτης 2, Τζιάλλας 10, Πανολιάς 5 (1 τριπ.), Καραθανάσης 6, Χαϊδεμένος 4, Πολίτης 9 (1 τριπ.), Παπανικολάου 7, Κολοβός 7, Φτιάρας 3, Αλεξάκης 22 (4 τριπ.).