Την ήττα (78-68) γνώρισε το εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου από τον Παναθηναϊκό στον τελικό του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ, που διεξήχθη στο Κλειστό του Παπάγου (Σαλούν).

Οι «πράσινοι» με την κατάκτηση του τίτλου προκρίθηκαν απευθείας στο Final 8 του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων, το οποίο θα διεξαχθεί στην Άρτα στο διάστημα 6-12/5. Το Περιστέρι θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία πρόκρισης, μέσω αγώνων κόντρα στη 2η ομάδα της ΕΣΚΑΝΑ και τη 2η της ΕΚΑΣΘ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη (22-24 στο 10’) και δεύτερη περίοδο (44-42 στο 20’), ωστόσο το επιμέρους 22-10 στο τρίτο 10λεπτο επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πάρει μια διαφορά 10 πόντων (54-64 στο 30’) που τη συντήρησε ως το τέλος φτάνοντας στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 44-42, 54-64, 68-78.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Παπαγεωργίου 4 (1 τριπ.), Τζιάλλας 2, Καραθανάσης 2, Λιοσάτος 2, Πολίτης 6, Παπανικολάου 12 (2 τριπ.), Μαραγκουδάκης 13 (1 τριπ.), Κουγιουμουτζής, Κολοβός 2, Φτιαράς, Αλεξάκης 25 (4 τριπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρήγγας): Μπίνης 8, Μπούσμπουρας 9, Ζερβός 7 (1 τριπ.), Αθανασόπουλος 4, Τσακίρης 1, Κουστένης 14 (1 τριπ.), Κωνσταντινίδης, Αδαμόπουλος 19 (2 τριπ.), Γκόλαντας 13 (1 τριπ.), Βοκοτόπουλος, Γεωργάς 2, Τάσκος 1.