Με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (70-61) της Κηφισιάς στο κλειστό «Δημ. Βικέλας», για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου πλέον μετρούν 12 νίκες σε 13 αγώνες πρωταθλήματος συνεχίζοντας την εξαιρετική τους πορεία.

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν πιο αποφασιστικά και είχαν το «πάνω χέρι» στο ματς (15-20 στο 10’), ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με ένα ισχνό προβάδισμα (35-37 στο 20’).

Στην επανάληψη, η ομάδα της Κηφισιάς αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 19-15 πέρασε μπροστά (54-52 στο 30’) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου. Εκεί, οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου μ’ ένα επιμέρους σκορ 7-18 «κλείδωσαν» τη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για το Εφηβικό του ΓΣ Περιστερίου είναι ο ΓΣ Γλυκών Νερών (9/1, 21:30) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 35-37, 54-52, 61-70.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Καράγκουτης, Παπαγεωργίου 15 (3 τριπ.), Πανολιάς 4 (1 τριπ.), Παπανικολάου 9, Μαραγκουδάκης 15 (1 τριπ.), Κουγιουμουντζής 3, Κολοβός 6, Αλεξάκης 18 (2 τριπ.).