Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και με «όπλο» την άμυνα το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε (61-43) του Δούκα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι «κυανοκίτρινοι» έχουν απολογισμό 14 νίκες και 2 ήττες (εκτός έδρας από τον Δούκα και τον Παναθηναϊκό) και συνεχίζουν την πολύ καλή πορεία τους.

Οι παίκτες της Κατερίνας Δελή έλεγξαν τον ρυθμό από το πρώτο 10λεπτο (19-8) και πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με ένα +11 (33-22 στο 20’).

Παρότι στο τρίτο 10λεπτο οι παίκτες του Δούκα «έτρεξαν» ένα επιμέρους 12-14 (45-36 στο 30’) δεν μπόρεσαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Κι αυτό γιατί ο ΓΣΠ έκλεισε το τελευταίο 10λεπτο με το 16-7 και «κλείδωσε» τη 14η νίκη στο πρωτάθλημα.

Επόμενος αντίπαλος για το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Τρίτη (30/1, 20:00) ο Παναθηναϊκός στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-8, 33-22, 45-36, 61-43.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή): Σπέντζος, Μπουρδάνης 2, Παπαδάτος, Χαϊδεμένος 4, Τζερεμές 13 (2 τριπ.), Ράββας 11 (3 τριπ.), Κοντογιάννης 1, Φυλαχτάκης 13, Τραχίλης 9 (1 τριπ.), Καπιρέλης 4.