Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση το Παιδικό του ΓΣ Περιστερίου επικράτησε με 84-78 (κ.α. 64-64) του Παναθηναϊκού στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

Οι «κυανοκίτρινοι» έχουν απολογισμό 15 νίκες και 2 ήττες στο πρωτάθλημα συνεχίζοντας την εξαιρετική τους πορεία.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες της Κατερίνας Δελή είχαν τον έλεγχο (21-15 στο 10’) και το συντήρησαν προοδευτικά τόσο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-32 στο 20’), όσο και στην τρίτη περίοδο (53-49) απέναντι στους «πράσινους».

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έφερε τον αγώνα στα ίσια και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση (64-64 στο 40’). Εκεί, το επιμέρους σκορ 20-14 του ΓΣΠ καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα δίνοντας την 15η νίκη στην ομάδα της Κατερίνας Δελή.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΓΣ Περιστερίου είναι την προσεχή Τρίτη (6/2, 20:00) εκτός έδρας ο Άρης Πετρούπολης, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 36-32, 53-49, 64-64 (κ.α.), 84-78 (παρ.).

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Δελή): Σπέντζος, Μπουρβάνης, Παπαδάτος 3, Χαϊδεμένος 30 (1 τριπ.), Παπαδόγιαννης 7 (1 τριπ.), Τζερεμές 3 (1 τριπ.), Κοντογιάννης 7, Φυλακτάκης 6, Ράββας 12 (2 τριπ.), Τραχίλης 2, Καπιρέλης 14 (1 τριπ.).